Jakie okno wybrać do kuchni? 5 pomysłów

Jakie okno wybrać do kuchni? 5 pomysłów

Okno w kuchni ma za zadanie spełnić kilka istotnych funkcji. Duże znaczenie ma doświetlenie wnętrza oraz możliwość wywietrzenia pomieszczenia. Kuchnia jest jednym ze strategicznych miejsc w domu, dlatego planując budowę, warto dobrze przemyśleć kwestię wyboru stolarki.

Okno pionowe w kuchni

Okno pionowe w kuchni montujemy nad blatem roboczym, co zapewnia idealne doświetlenie, lub obok zlewozmywaka. Co prawda takie umiejscowienie okna wyklucza górną zabudowę kuchenną, jednak umożliwia obserwowanie otoczenia podczas przygotowywania posiłków i zmywania. Najczęściej w kuchni stosujemy okna rozwierno-uchylne, my polecamy “Okno na 6” co związane jest z możliwością swobodnego wietrzenia. Jednak jeśli nasze kuchenne blaty są dość szerokie, to dostęp do klamki może być utrudniony. Jeżeli zależy nam na oknie w kuchni nad zlewem, to musimy pamiętać o odpowiedniej wysokości
pomiędzy blatem a oknem. Opcje mogą być dwie: okno ponad poziomem blatu albo dokładnie na jego wysokości. W drugim przypadku warto zamontować odpowiednie, chowane baterie, bo inaczej możemy mieć problem z otwarciem skrzydeł. Kuchnia ze zlewem pod oknem jest dość częstym rozwiązaniem aranżacyjnym, m.in. ze względu na bardzo dobre oświetlenie przestrzeni roboczej.

Okno poziome w kuchni

Alternatywą mogą być również okna poziome, zwane także horyzontalnymi, z zawiasami montowanymi nie z boku, ale na dole ramy. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli nam bez problemu zmieścić okno pod górnymi szafkami i swobodnie je uchylić. To zatem dobry wariant dla osób, którym zależy na dużej ilości miejsca do przechowywania naczyń oraz przyborów. Niskie okno w kuchni nie będzie wiązało się z koniecznością rezygnacji z górnej zabudowy. Warto przemyśleć opcję z ukrytymi zawiasami, które korzystanie wpływają na walory estetyczne stolarki i ułatwią czyszczenie, co w przypadku kuchni wydaje się być rozsądnym wyjściem. Okno w kuchni nad blatem stanowi doskonałe źródło naturalnego światła, które przyda się podczas przyrządzania posiłków.

Okno narożne w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu i powinniśmy z niej widzieć jak najwięcej. Najprościej spełnić te założenia, gdy pomieszczenie znajduje się w rogu budynku. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będą okna narożne w kuchni. Mogą być one wykonane w dwóch wariantach – ze słupkiem albo bez. Dzięki nim wnętrze stanie się naszym punktem widokowym, z którego z łatwością będziemy obserwować otoczenie domu. Obecne rozwiązania technologiczne i termiczne sprawiają, że nie musimy się obawiać o wytrzymałość, czy nadmierną ucieczkę ciepła przy tego typu konstrukcjach. Kuchnia z oknem narożnym to popularne rozwiązanie ze względu na atrakcyjny wygląd konstrukcji oraz zapewnienie dużej ilości naturalnego światła w
pomieszczeniu.

Okno kuchenne typu fix

Jeśli w naszej kuchni jest dużo miejsca, to warto zaplanować duże przeszklenia, np. okna fix (okna nieotwieralne). Zastosowanie większego pakietu szybowego to jeszcze lepsze doświetlenie blatu albo wnętrza. Należy słusznie zauważyć, że tego typu rozwiązania okienne lepiej stosować, o ile kuchnia umieszczona jest na stosunkowo niskim parterze. W innym przypadku, możemy mieć problem z umyciem okien.

Drzwi tarasowe

Z reguły drzwi prowadzące na taras umieszczamy w salonie, jednak nowoczesne budownictwo coraz częściej stawia na łączenie kuchni z tarasem. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się na zamontowanie drzwi tarasowych, warto sprawdzić, czy nie ograniczają one dostępnej wewnątrz przestrzeni. Jeśli tak, to zamiast typowych drzwi tarasowych otwierających się do środka lub na zewnątrz, możemy wybrać, np. drzwi podnoszono-przesuwne HST lub drzwi uchylno-przesuwne PSK. Duże szklenia w kuchni połączonej z salonem pozwala cieszyć się pięknym widokiem.

DO GÓRY