Pięć powodów do wymiany okien w domu

Pięć powodów do wymiany okien w domu

Wymiana okien to kluczowa inwestycja dla estetyki, komfortu i efektywności energetycznej domu. Oprócz oczywistych powodów, takich jak konieczność remontu czy uszkodzenia stolarki, istnieje szereg innych czynników, które mogą nas skłonić do wymiany okien. Jakich pięć głównych argumentów przemawia za tym, że nowoczesna stolarka okienna jest kluczową inwestycją na najbliższe lata?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze starszą, drewnianą stolarką, czy też nowoczesnymi rozwiązaniami z PVC, bywa że konieczność wymiany okien staje się nieuniknioną rzeczywistością. Chociaż decyzję tę zazwyczaj podejmujemy w trakcie większego remontu, warto zdawać sobie sprawę, że istnieją sytuacje, które mogą zmusić nas do wcześniejszej wymiany okien.

Pierwszy powód do wymiany okien – docieplenie wnętrza

Choć najczęstszą przyczyną wymiany okien jest gruntowny remont lub nieprawidłowe funkcjonowanie okien, coraz częściej decyzja podyktowana jest chęcią poprawienia parametrów energetycznych nieruchomości. Taka kompleksowa modernizacja domu wpływa na zmniejszenie kosztów jego utrzymania. Jest to istotne zwłaszcza w domach energooszczędnych lub pasywnych, które w całości muszą spełniać wymagania wysokiej termoizolacji.

Niezależnie jednak od tego, czy nasza inwestycja spełnia cechy domu pasywnego lub energooszczędnego, nowoczesne okna pomogą stworzyć ciepłe wnętrza. Co więcej, sam koszt wymiany stolarki zwróci się w postaci zmniejszonych rachunków.

Drugi powód do wymiany okien – mechanizm przestaje płynnie działać

Okna narażone są na działanie czynników zewnętrznych, a także ciągłe użytkowanie. Po latach ich otwierania i zamykania może dojść do niewielkich odkształceń, które wpływają na wygodę użytkowania. Wypaczanie się okien drewnianych oraz PVC to często pojawiający się problem, który na początku można naprawić. Z czasem jednak trudności nasilają się na tyle, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana okna.

Warto pamiętać, że kilkunastoletnia stolarka PCV, aluminiowa czy drewniana została wykonana w zupełnie innej technologii, niż nowe rozwiązania, które są obecnie dostępne na rynku. Stare okna opierają się na okuciach, które nierzadko wymagają z naszej strony dużej siły podczas otwierania i zamykania skrzydeł. Natomiast drewniane okna starszego typu nie posiadają funkcji uchyłu, przez co utrudnione jest wietrzenie mieszkania.

Trzeci powód do wymiany okien – w domu jest głośno i zimno

Zużycie uszczelek oraz elementów mechanicznych w oknach to pierwsze symptomy, które powinny skłonić nas do wymiany okna. Najczęstszymi objawami tego typu uszkodzeń jest wyższy poziom hałasu przenikający do mieszkania oraz chłód przedostający się do środka. W dłuższej perspektywie te dwa problemy mogą być nie tylko bardzo uciążliwe, ale również wpływają na straty energii. Nieszczelne okna nie spełniają swojej funkcji, przez co – mimo wszelkich starań – rachunki będą wzrastać. Wymiana stolarki w tym przypadku to sposób na zachowanie ciepła i ciszy, których oczekujemy we własnym domu.

Producenci nowoczesnej stolarki oferują ciepłe okna nowej generacji. Na rynku dostępne są rozwiązania, które gwarantują użytkownikom wysoką izolację akustyczną oraz termiczną. Decydując się na wymianę okien, warto zdecydować się na okna, których parametry izolacyjne są na poziomie Uw 0,77 W/m2K. Wymiana starych okien na nowe, które charakteryzują się takimi parametrami, korzystnie wpłynie na komfort użytkowania i zasobność portfela w okresie grzewczym.

Czwarty powód do wymiany okien – pleśń

Jednym z najczęstszych problemów, z jakim borykają się właściciele starej stolarki, jest wilgoć. Jest ona powodem powstawania pleśni i grzybów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są również groźne dla zdrowia mieszkańców. Wilgoć powstaje na skutek słabej wentylacji. Zwiększona kondensacja i zbieranie się pary wodnej to powód powstania pleśni przy oknach.

Zawilgocenie, które skutkuje powstaniem pleśni, może wpłynąć na zdrowie użytkowników. Można próbować sobie z nim poradzić, stosując specjalne środki, jednak problem będzie i tak nawracał, jeśli jest spowodowany starym oknem. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana takiego okna.

Piąty powód do wymiany okien – generalny remont

Domy i mieszkania z rynku wtórnego nierzadko poddawane są całkowitym metamorfozom lub generalnym remontom. W takim przypadku wymiana okien stanowi jeden z podstawowych etapów prac. Jednocześnie duża ilość światła dziennego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów termoizolacji sprawiają, że przy remoncie inwestorzy często decydują się na wymianę tradycyjnych okien na duże przeszklenia – zwłaszcza, że wymiana okien odmładza i podnosi atrakcyjność budynków.

Wymiana okien to decyzja, która może przynieść liczne korzyści zarówno w kontekście estetyki, komfortu, jak i efektywności energetycznej domu. Pięć głównych powodów do rozważenia tego kroku obejmuje aspekty termoizolacji, eliminacji hałasu i zimna, sprawności mechanicznej, zwalczania wilgoci

oraz podnoszenia atrakcyjności budynków podczas gruntownego remontu. Wprowadzenie nowoczesnej stolarki okiennej, takiej jak ta z oferty KOWALSKIOKNA, może znacząco poprawić warunki mieszkalne, przyczyniając się jednocześnie do oszczędności i podniesienia wartości nieruchomości.

Napisz komentarz
DO GÓRY