Okna narożne – czym się wyróżniają?

Okna narożne – czym się wyróżniają?

Okna narożne występują głównie w nowoczesnych domostwach. Dzięki nim do wnętrza przedostaje się duża ilość naturalnego światła, a sam budynek prezentuje się bardzo efektownie. Przedstawiamy dostępne opcje oraz możliwości ich zastosowania.

Okna narożne ze słupkiem

Podstawowym rodzajem konstrukcji narożnych są okna narożne ze słupkiem. W tym przypadku do łączenia dwóch ram wykorzystuje się łącznik 90 stopni. Element ten ma za zadanie zapewnić stolarce odpowiednią wytrzymałość. Właściwą sztywność gwarantuje stalowe wzmocnienie. Za wadę tego rozwiązania uznać można ograniczenie widoku wynikające z obecności łącznika. Ogromnym plusem jest natomiast możliwość zastosowania otwieranych skrzydeł. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre układy będą wymagać doboru poszerzenia.

Okno narożne bez słupka

Rozwiązaniem uznawanym często za bardziej estetyczne są okna narożne bez słupka, określane również jako okna narożne ze stepem lub klejone. Konstrukcje te wymagają prawidłowego przygotowania wkładów szybowych oraz zastosowania sznura poliamidowego w celu zapewnienia właściwej szczelności. Miejsce łączenia szyb jest zaciemnione, jednak ten typ konstrukcji w mniejszym stopniu ogranicza widoczność niż wariant ze słupkiem. Z uwagi na to, że są to okna narożne nieotwierane, najlepiej sprawdzą się one w miejscach łatwo dostępnych od strony zewnętrznej. W innym przypadku trudniej będzie je umyć. Dlatego warto rozważyć ich montaż w pomieszczeniach na parterze. Tego typu okna narożnikowe z oferty Kowalski Okna wykonywane są w systemie na STEP

Pełne otwarcie na świat

Poza standardowymi oknami możliwe jest także zamontowanie narożnych drzwi podnoszono-przesuwnych. Aluminiowe ALTECA HST. Pozwala stworzyć w pełni otwarte naroże. Tego typu konstrukcja gwarantuje lepszy kontakt ze światem zewnętrznym. Dodatkowo wpuszcza do wnętrza dużą ilość naturalnego światła, które ma pozytywny wpływ na samopoczucie.

Konstrukcje narożne – do jakich wnętrz pasują?

Choć okna narożnikowe królują przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie, z powodzeniem sprawdzą się one również w domostwach urządzonych w innych stylach. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na estetyce oraz dużej ilości naturalnego światła. Należy jednak mieć na uwadze to, że okna narożne, w porównaniu do standardowych, charakteryzują się wyższym współczynnikiem przenikania ciepła. Wynika to z występowania geometrycznego mostka termicznego. Oznacza to, że powierzchnia dostarczania ciepła jest znacznie mniejsza od powierzchni jego oddawania.

Okno narożne w kuchni

Jednym z ciekawych rozwiązań jest umieszczenie okna narożnego w kuchni. Dzięki niemu blat będzie dobrze oświetlony, co zwiększy komfort przebywania we wnętrzu i ułatwi przyrządzanie potraw. W przypadku tego pomieszczenia warto zdecydować się na okno ze słupkiem, w wersji otwieranej. Podczas gotowania często zachodzi potrzeba przewietrzenia wnętrza.

Sprawdź, jakie okno do kuchni wybrać.

Przeszklenia idealne do salonu

Warto także zdecydować się na okno narożne w salonie. W pokoju dziennym spędzamy przeważnie dużo czasu, dlatego powinien być on jak najlepiej oświetlony. Dostęp do naturalnego światła korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz nasze samopoczucie. Dodatkowo, jeśli budynek położony jest w pobliżu lasu czy parku, narożna konstrukcja umożliwi podziwianie pięknych okolic. W pomieszczeniu, w którym często odpoczywamy, doskonale sprawdzi się aluminiowe ALTECA HST. Takie duże okno narożne w salonie korzystnie wpłynie na walory estetyczne wnętrza.

DO GÓRY