Czy warto wybrać ukryte zawiasy w oknach?

Czy warto wybrać ukryte zawiasy w oknach?

Minimalizm przechodzi swoje złote czasy, ale nie tylko w branży okiennej. Ludzie chętnie wprowadzają uproszczenia do różnych aspektów swojego życia. Jednak w branży budowlanej można zauważyć konkretne rozwiązania. Które dobrze się sprawdzają i jednocześnie prezentują się estetycznie, a są proste i bez zbędnych udziwnień. W branży okiennej jest to zwykle widoczne poprzez rozwiązania, które oferują dobrą jakość działania. Atrakcyjny wygląd i nie mają zbędnych dodatków.

Co to są ukryte zawiasy?

I tu wchodzą całe na biało ukryte zawiasy, ale czym one w ogóle są?
Tradycyjne okna, czy raczej te najczęściej spotykane w projektach domów, mają klasyczne, wystające poza ramę okna zawiasy. Inaczej jest w przypadku ukrytych zawiasów — okucia są całkowicie schowane pod przylgą skrzydła. Dzięki czemu pozostają całkowicie niewidoczne na oknie. Jedynym wystającym elementem jest klamka, dzięki czemu nic nie zaburza linii skrzydła. Sposób korzystania z nich niczym się nie różni od tych standardowych.

Zalety ukrytych zawiasów

Po pierwsze: trwałość i wygoda

Aspekt trwałości zdecydowanie przemawia za ukrytymi zawiasami. Ich klasyczna wersja wystaje poza ramę okna, więc maskuje się je osłonami. Jednak te mają sporą wadę – po jakimś czasie zmieniają kolor pod wpływem promieni słonecznych i przestają wyglądać estetycznie. Nierzadko po kilku latach osłony nie tylko żółkną, ale i kruszeją przez co mogą się wykruszyć lub odpaść z zawiasu okna.

Jeśli zdecydujemy się na ukryte zawiasy, nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy tą kwestią. Wszystkie elementy zawiasów są ukryte w ramie okna, więc żaden wystający element nam nie zżółknie ani się nie odłamie. W tym przypadku ułatwiona jest także konserwacja i utrzymywanie okien w czystości. Elementy zbierające kurz są ukryte, a podczas remontów nie ma ryzyka, że pobrudzą się np. od farby.

Po drugie: bezpieczeństwo i szczelność

Ukryte zawiasy to nie tylko estetyczne i wygodne rozwiązanie, mają one przede wszystkich szereg zalet praktycznych. Ich nośność sięga 150 kilogramów, dlatego w tym przypadku bez
problemu można zastosować masywne okna antywłamaniowe czy energooszczędne pakiety szybowe. Warto podkreślić, że ukryte zawiasy charakteryzują się także doskonałą szczelnością, większą niż w przypadku standardowych zawiasów. Dzieje się tak, ponieważ nie zgniatają one uszczelek — które mogą spowodować nawet 10% zwiększenie strat energii — a przez to dłużej spełniają one swoją funkcję izolacyjną.

Dla kogo są ukryte zawiasy?

Najprościej można by było odpowiedzieć na to pytanie, mówiąc: dla fanów nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają życie i sprawiają, że dana przestrzeń jest jeszcze bardziej funkcjonalna, jak również estetyczna. Niemniej sprawdzi się ono także wśród osób, które cenią sobie klasyczne rozwiązania, ale jednocześnie istotną kwestią jest dla nich wygoda oraz aspekty techniczne jak szczelność czy energooszczędność.

Podsumowanie

Ukryte zawiasy przypadną do gustu nie tylko fanom minimalizmu. To bardzo praktyczne i mało problemowe rozwiązanie, które spodoba się także pozostałym. Podczas wyboru stolarki otworowej warto rozważyć wszystkie dostępne opcje i dobrać rozwiązanie pod dany projekt domu.
Jeśli zainteresowały Was okna z ukrytymi zawiasami, zapraszamy do kontaktu z naszym Przedstawicielem Handlowym. Najbliższy Salon Sprzedaży znajdziecie pod tym adresem.

DO GÓRY