Czym zasłonić okno? Pomysły na zachowanie prywatności w domu.

Czym zasłonić okno? Pomysły na zachowanie prywatności w domu.

Okna panoramiczne to trend, który na dobre zagościł w nowoczesnym budownictwie. Doskonale doświetlają one wnętrza, optycznie je powiększają, a co najważniejsze – umożliwiają kontakt z naturą. Mogą jednak być źródłem poczucia braku prywatności. Jak zasłonić okna, by uniknąć spojrzeń zaciekawionych przechodniów? Podpowiadamy!

Prywatność w domu z dużymi oknami

Małe otwory okienne i zamknięte przestrzenie są już passe. Obecne trendy skupiają się na jak najbliższym kontakcie z otaczającym nas światem, otwarciu wnętrza na miejską dżunglę i leśne zacisze. Przez to coraz częściej rezygnuje się z firan i zasłon na rzecz pięknego widoku.

Duże okna i przeszklone ściany mają jednak pewne mankamenty. O ile w dzień wpuszczają do wnętrza pożądane światło, po zmroku mogą zabierać nam intymność. Jak zatem zasłonić się przed okiem przechodniów czy dociekliwych sąsiadów?

Sposobów jest kilka. Możemy postawić na te nieinwazyjne, które będą pełniły także funkcję dekoracyjną, takie jak zasłony czy rolety wewnętrzne. Możemy też zainwestować w rozwiązania trwałe, montując żaluzje lub rolety zewnętrzne o dodatkowych walorach.

wejście na taras
Duże przeszklenia
Małe otwory okienne i zamknięte przestrzenie są już passe.

Zasłony wewnętrzne

To najmniej inwazyjne rozwiązania, które nie tylko zasłonią nas przed dociekliwymi sąsiadami czy ostrym światłem słonecznym, ale także pozwolą nam pobawić się designem. Materiały, z których powstają zasłony, są dostępne w w wielu wariantach kolorystycznych oraz różnej fakturze i gramaturze. Dzięki temu możemy je zmieniać w zależności od pory roku lub okazji.
Innym rozwiązaniem mogą być wewnętrzne rolety. Tu mamy do wyboru więcej opcji: rzymskiedzień i noc, plisowane, w kasecie lub wolnowiszące. Jednak ci, którzy chcą być na topie i podążać za modą wnętrzarską, odchodzą od tych rozwiązań i szukają takich, które pozwolą zachować intymność bez ingerencji w wystrój. Szukając odpowiedniej opcji dla siebie, warto również pamiętać o tym, że wszystkie osłony nagrzewają się od padającego na nie słońca. Te montowane wewnątrz oddają ciepło do pomieszczenia, czyli podnoszą temperaturę powietrza. W lecie takie rozwiązanie może okazać się wyjątkowo uciążliwe.

Rolety zewnętrzne

Podstawowym zadaniem osłon zewnętrznych jest ochrona wnętrza przed słońcem. Poza funkcją przeciwsłoneczną rolety zapewniają prywatność oraz bezpieczeństwo. Utrudniają bowiem potencjalnemu złodziejowi wtargnięcie do domu. Warto wspomnieć, że osłony zewnętrzne dodatkowo redukują hałas oraz pomagają utrzymać korzystny bilans energetyczny, wpływając na zmniejszenie kosztów ogrzewania, ponieważ obniżają straty ciepła.
Zewnętrzne rolety okienne mogą występować w różnych wariantach: kompaktowym oraz na- i podtynkowym. Podtynkowe rolety montowane są przed wykończeniem elewacji domu. Z kolei natynkowe instalujemy po zakończeniu prac, więc można zdecydować się na ich zakup w dowolnym momencie. Rolety kompaktowe, inaczej zwane jako nadstawne, umieszcza się pod nadprożami, dlatego ich montaż trzeba zaplanować wcześniej, aby otwór okienny miał odpowiednie wymiary.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – żaluzje fasadowe

Można regulować w nich kąt nachylenia lameli, co w połączeniu z możliwością podnoszenia i opuszczania ich zapewnia nam bardzo dużą kontrolę nad nasłonecznieniem pomieszczenia.
Żaluzje fasadowe to rozwiązanie idealne o każdej porze roku. Dostarczają zawsze optymalne i naturalne światło. Latem zapewniają przyjemny chłód, zimą ograniczają ubytek ciepła.
I tak jak w przypadku rolet, żaluzje również mogą być na- i podtynkowe. Te drugie warto uwzględnić już przy projektowaniu okien, gdyż niezbędny jest większy otwór, aby je zamontować jeszcze na etapie budowy.

Wygodne sterowanie

Sterowanie żaluzjami i roletami jest niezwykle proste.
Te oferowane przez Kowalski Okna można wyposażyć w silniki elektryczne, np. standardowe, przeciążeniowe lub radiowe, i sterować nimi za pomocą przełącznika ściennego, pilota, a nawet smartfona, co bardzo ułatwia ich użytkowanie.

Proponowane rozwiązania:
roleta dzień noc
Rolety dzień i noc
Zobacz
roleta zenętrzna
Rolety zewnętrzne
Zobacz
roleta fasadowa
Rolety fasadowe
Zobacz
DO GÓRY