Jak zabezpieczyć okna przed remontem?

Jak zabezpieczyć okna przed remontem?

Mniejszy lub większy remont przeprowadzany jest zazwyczaj co kilka lat. Jednym z najczęściej popełnianych wówczas błędów jest zaniechanie dokładnego zabezpieczenia stolarki okiennej przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, które mogą powstać w trakcie prac. Ponieważ uszkodzenia okien mogą być niekiedy bardzo kosztowne, dlatego musisz zawczasu zadbać o właściwe zabezpieczenie okien podczas remontu.

Zabezpieczenie okien – dlaczego warto o to zadbać?

Brak lub niewystarczające zabezpieczenie elementów wnętrza to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas remontu.

Stolarka okienna to stały i kosztowny element domu, którego zabezpieczenie nie zostaje jednak bardzo często uwzględnione w planie remontowym. Dlaczego tak się dzieje? Zaniechanie to często pojawia się poprzez naszą nieświadomość. Niekiedy jednak rolę odgrywa również konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z akcesoriami i materiałami zabezpieczającymi.

Tymczasem elementy stolarki okiennej – zarówno szyby, jak i zawiasy czy okucia – bardzo źle znoszą nadmiar materiałów budowlanych. Pył i kurz, których nie brak podczas prac remontowych, mogą bardzo negatywnie wpływać na kondycję naszych okien. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może bardzo szybko doprowadzić do konsekwencji takich jak trudne do zmycia plamy, czy nawet poważne uszkodzenia okien.

Warto dodać, iż koszty uszkodzonych okien mogą być szczególnie wysokie w przypadku ram aluminiowych.

W jaki sposób zabezpieczyć okna przed pracami remontowymi?

Aby prawidłowo zabezpieczyć okna na czas prac remontowych, warto zadbać o kilka istotnych elementów. Wskazane jest aby w miarę możliwości zaangażować się w ten proces. Dobrze jeżeli zabezpieczenia dokonamy samodzielnie lub ewentualnie zlecimy to firmie, która jako pierwsza wykonywać będzie prace remontowe (jeżeli podczas remontu zaangażowane będzie więcej niż jedna ekipa). Wykonane zabezpieczenia powinny zostać sprawdzone przed rozpoczęciem prac.

Istnieje kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie okien.

Przed zabezpieczeniem okna, warto je oczyścić z już istniejących zabrudzeń czy plam. Należy jednak unikać skrobania oraz ostrych środków chemicznych (zawierających ocet lub inne kwaśne substancje). Stosowane powinny być wyłącznie środki czystości o naturalnym pH, w stanie rozcieńczonym. To bardzo istotna kwestia, o której dla pewności powinniśmy również poinformować ekipę remontową.

Jeżeli na oknach powstały zarysowania lub znaczne ubytki, nie próbujmy naprawiać ich na własną rękę.

W następnej kolejności, należy starannie okleić ramy okienne oraz szyby samoprzylepną folią ochronną (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu). W ten sposób okna zostaną zabezpieczone przed zabrudzeniem pianką montażową, zaprawą murarską, klejem czy farbą.

Aby zapewnić odpowiednią ilość światła wewnątrz, do oklejenia szyb warto korzystać z przezroczystej folii, która również odpowiednio zabezpieczy okno.

Jakie działania warto podjąć po zakończeniu prac remontowych?

Prawidłowe zabezpieczenia okna przed remontem to jednak nie wszystko. Nawet jeżeli dołożymy wszelkich starań, aby starannie je ochronić, po zakończeniu prac remontowych należy wykonać kilka rutynowych czynności, które przedłużą żywotność naszych okien.

Po zakończonych pracach remontowych, okna powinny zostać bardzo dokładnie umyte. Szczególnie starannie wyczyścić należy uszczelki oraz okucia okna. Elementy te odpowiadają w największej mierze za szczelność i prawidłową pracę okna. Okucia w pierwszej kolejności przetrzeć należy suchą ściereczką, aby pozbyć się kurzu i pyłu.

Następnie dokonać należy mycia ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Podczas pierwszego po remoncie mycia, warto sprawdzić również szczeliny odpowietrzające pod kątem ich przepustowości i w razie potrzeby oczyścić je. Po oczyszczeniu wszystkich ruchomych części dobrze jest je naoliwić. Odpowiednie zabezpieczenie stolarki okiennej podczas remontu to nie tylko gwarancja ich ochrony, ale także przedłużenie ich żywotności. Zarówno okna z PVC, jak i te aluminiowe wyjątkowo źle znoszą kontakt z materiałami budowlanymi, takimi jak farby, kleje czy pianka izolacyjna. Za pomocą kilku prostych czynności możemy ochronić je przed uszkodzeniami i zabrudzeniem.

DO GÓRY