Termomodernizacja Okien – Na czym polega ?

Na czym polega termomodernizacja okien?

Okna Termoizolacyjne niezależnie od tego, czy buduje się dom od tzw. zera, czy poddaje się go modernizacjom, należy zadbać o odpowiednią termoizolacyjność. To niezwykle istotny aspekt, z którego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Jest jednym ze sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i zwiększenie komfortu osób przebywających wewnątrz. Uda się osiągnąć to tylko i wyłączenie przez wybór adekwatnych materiałów – począwszy od folii izolacyjnych, przez zabezpieczenie fundamentów aż po stolarkę okienną i drzwiową. O ile w przypadku starszego budownictwa ma się mniejszy wpływ na zastosowane techniki oraz montowane komponenty, o tyle podczas remontów można stopniowo wymieniać najpotrzebniejsze części konstrukcji. Do nich zaliczają się chociażby okna. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tych termoizolacyjnych, wytwarzanych przez renomowanych producentów.
Uwzględniają oni obowiązujące normy, a także starają się zapewnić jak najlepszej jakości produkty, wyglądające jednocześnie estetycznie i spełniające, wszystkie swoje funkcje.

Jaki wpływ na komfort cieplny mają okna ?

Energooszczędne okno ma na celu zatrzymanie ciepła w budynku i tym samym ograniczenie zużycia energii niezbędnej do ogrzania konkretnych pomieszczeń. Ma również pozwolić na pozyskiwanie darmowej energii słonecznej dzięki swojej przenikalności światła i w ten sposób podgrzewać dom. Wpuszczanie naturalnego światła do środka, ochrona przed opadami atmosferycznymi czy izolowanie hałasu z zewnątrz należy do zadań stolarki okiennej. Termomodernizacja okien, to nic innego, jak wymiana i odpowiedni montaż nowych komponentów, lepszej jakości. W dużej części to od tego zależy poziom szczelności i ewentualne uciekanie ciepła. Przestarzała stolarka okienna może przyczyniać się do strat energii, uniemożliwiając zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Podobnie jak szczeliny oraz złe zamontowane tego typu elementów konstrukcji stają się powodem braku komfortu cieplnego. Mimo nowego źródła ciepła, sprawnego ogrzewania warunki termiczne nie będą zadowalające, dopóki okna nie zostaną wymienione.

Wymiana starych okien na termoizolacyjne

Pomieszczenia z niewielkimi oraz mało szczelnymi oknami mogą być niedoświetlone i niedogrzane naturalnym światłem słonecznym. To z kolei pośrednio przyczynia się do powstawania pleśni, grzybów i wilgoci wewnątrz, które działają destrukcyjnie dla zdrowia osób przebywających wewnątrz. Mogą być powodem różnych alergii, astmy i wielu innych dolegliwości. Można jednak uniknąć czarnych scenariuszy i zadbać swój komfort. Wybór stolarki okiennej, przy tak szerokiej dostępności komponentów nie należy do łatwych. Kluczową kwestią nie jest tylko ich wygląd, choć to równie istotne, ale przede wszystkim parametry danych produktów. Nie trzeba być specjalistą branży budowlanej, aby zdecydować się na dobrej jakości towar. Istnieje możliwość doradztwa fachowców z tej dziedziny w sklepach zajmujących się dystrybucją okien lub bezpośrednio u producentów. Niemniej jednak warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru.

Jakie okna termoizolacyjne wybrać?

Energooszczędność stolarki okiennej można określić, uwzględniając konstrukcję ramy oraz parametry szyby i sposób montażu. Największą popularnością wśród okien termoizolacyjnych cieszą się wersje trzyszybowe o niskim współczynniku przenikania ciepła, wynoszącym UW = 1,1 (W/m2K), spełniające wszystkie normy i obowiązujące przepisy. Ich budowa pozwala także na pozyskiwanie energii słonecznej niemalże na całej swojej powierzchni, dlatego wysoki współczynnik przepuszczalności energii całkowitej odgrywa kluczową rolę. Tylko taki będzie gwarancją bilansu energetycznego. Producenci dbają również o aspekty wizualne, dając możliwość wyboru kolorów i ram. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemu z dopasowaniem ich do konkretnego stylu budynku czy indywidualnych preferencji. Wszystkie okna tworzone są z wysokojakościowych i trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Nie sprawiają też kłopotów w ich myciu.

DO GÓRY