Jak zaplanować idealną przestrzeń na tarasie?

Jak zaplanować idealną przestrzeń na tarasie?

Funkcjonalny taras to wartość dodana każdej posesji. Łączy wnętrze domu z ogrodem, tworząc dodatkową strefę wypoczynku. Aby taras stanowił powierzchnię zarówno atrakcyjną pod kątem użytkowym, jak i rekreacyjnym. Warto odpowiednio zaplanować go już na etapie projektowym.

Zastanówmy się, jak często mamy zamiar korzystać z tarasu. Ile dostępnego miejsca mamy do dyspozycji oraz jak bardzo chcemy doświetlić nasze wnętrze. To dopasowanie rozwiązań dostępnych na rynku do naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości stanowi jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru systemu drzwi tarasowych. Informacje te pomogą nam dopasować okna tarasowe do naszych oczekiwań.

Wybierając duże przeszklenia, które będziemy użytkować przez wiele lat. Nie powinniśmy ograniczać się ze względu na cenę rozwiązania, co niekiedy kończy się rezygnacją z technologii, której szukamy.

Dobre materiały = dobry taras

W pierwszym rzędzie powinniśmy uwzględnić samą budowę oraz plan tarasu. Upewnijmy się, że mamy wystarczająco dużo miejsca, aby zapewnić wygodny wypoczynek dla całej rodziny. Warto zaplanować również dodatkową przestrzeń na ewentualną aktywność poza domem. Na przykład dotyczącą gotowania na świeżym powietrzu.

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję tarasu, ważny jest wybór podłoża. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest drewno. Jednak aby służyło ono przez wiele lat, musi być wysokiej jakości oraz odpowiednio wytrzymałe. Na uwadze powinniśmy mieć również ewentualną zmianę koloru desek. Co spowodowane jest starzeniem się materiału. Jeżeli nie jesteśmy gotowi na coroczną konserwację drewnianego tarasu, łatwiejszą w utrzymaniu alternatywę stanowią deski kompozytowe. Cieszące się w ostatnim czasie stale rosnącą popularnością. Inne rozwiązania, które można wziąć pod uwagę, to płytki, kostka oraz beton architektoniczny.

Na etapie planowania istotne są także kwestie związane z instalacją elektryczną. Gniazdka, włączniki oraz oświetlenie muszą być zamontowane w odpowiednim i bezpiecznym miejscu, poprawiając tym samym komfort użytkowania.

 

 

 

 

DO GÓRY