Jakie cechy powinien mieć dom nowoczesny?

Jak odpowiednio myć okna aluminiowe?

M

Modernistyczne projekty domów stanowią coraz częstszy trend, który nieustannie zdobywa popularność. Proste, surowe bryły, ekologiczne rozwiązania i znaczne przeszklenia to podstawowe cechy, jakimi charakteryzują się powstałe budowle.

Jak stworzyć nowoczesny dom, który będzie zachwycać zarówno pod względem praktycznym, jak i wizualnym? Czego nie może zabraknąć w projekcie?

Modernistyczna architektura nowoczesnego domu

Zastanawiając się, jaki powinien być nowoczesny dom, przede wszystkim należy skupić się na jego zewnętrznej budowie. O jakich elementach warto pamiętać?

Prosta bryła

Budynki doceniane przez nowe pokolenia charakteryzują się najczęściej prostą, nieskomplikowaną bryłą. Często spotykany jest także płaski dach, choć nie jest to cecha konieczna. Ich kształt wynika z minimalistycznych założeń, którymi kierują się architekci. Inwestorzy nierzadko decydują się również na klasyczne, parterowe rozwiązania, które wykorzystują poddasze. Dzięki temu możliwe jest maksymalne zagospodarowanie powierzchni.

Duże okna

Szerokie okna zajmujące większość ściany to znak rozpoznawalny nowoczesnego budownictwa. W tak znacznych rozmiarach szczególnie ważna jest jakość wykonania produktów. Zapewnią one nie tylko doskonałe walory wizualne, lecz także zadbają o kwestie techniczne.
Ponieważ szyba jest elementem najbardziej odpowiedzialnym za parametry cieplne okna, wybór sprawdzonej firmy stanowi gwarancję komfortu termicznego.

Naturalne materiały

Na zewnątrz budynku oraz na tarasie często stosuje się materiały, które podbijają siebie nawzajem. Nie brakuje także wykorzystywania kamienia i łupku. Brak zdziwienia budzą elewacje zarówno z płyt włókno-cementowych, jak i również wyposażone w elementy stali.

Wyraziste barwy

Największą popularnością w nowoczesnym budownictwie cieszą się białe barwy. Rozjaśniają budowlę i doskonałe łączą się z drewnianymi fragmentami. Dobrze sprawdzają się także czarne i szare kolory, dodające bryle luksusowego charakteru.

Wnętrze domu nowoczesnego — czego nie może zabraknąć?

Modernistyczne podejście do budownictwa wiąże się nie tylko z określonym wyglądem zewnętrznym, lecz także prawidłowo zaplanowaną przestrzenią.

Jakie cechy powinien mieć projekt wnętrz nowoczesnego domu?

• przestronne i wielofunkcyjne pomieszczenia — w tym stylu budownictwa mniej oznacza więcej. Z tego względu pokoje muszą być duże i pozbawione zbędnych mebli oraz dekoracji.
• oświetlone naturalnym światłem pokoje — znaczne przeszklenia dbają o dopływ słońca do wnętrza domu. Potężne okna stanowią nieodłączny element każdego modernistycznego mieszkania.
• połączenie z ogrodem — integracja z naturą i dbanie o środowisko to podstawowe wytyczne dotyczące luksusowych wnętrz. Taras, na który prowadzą estetyczne, przeszklone drzwi podkreśla elegancki charakter budynku. Szczególnie dobrze sprawdzą się modele przesuwne, które dodatkowo oszczędzają cenne miejsce.

Energooszczędność kluczem do nowoczesności

Kupujący przykładają szczególną uwagę nie tylko do własnego komfortu, ale także i do bezpieczeństwa środowiska. Ekologiczne rozwiązania znajdują się w każdym projekcie, często pozwalając na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Dom energooszczędny to zatem inwestycja, która opłaca się zarówno klientowi, jak i przyrodzie.

Dom ekologiczny wizją przyszłości?

Trendem zdobywającym popularność stały się domy szkieletowe, których sposób wznoszenia jest uznawany za sprzyjający przyrodzie. Używane materiały są proekologiczne, a czas stawiania konstrukcji jest znacznie krótszy od standardowego. To również dzięki temu osoby dbające o środowisko chętnie wykorzystują tę metodę do stworzenia wymarzonego nowoczesnego domu.

Prawidłowa izolacyjność termiczna

Postępowe rozwiązania w budownictwie przyczyniają się zarówno do zmniejszenia rachunków, jak i do ochrony przyrody. Zadbanie o parametry izolacyjne pozwala ograniczyć utraty ciepła, by nie wychładzać budynku. Innowacyjne sposoby zarządzania ciepłem są także narzucone przez przepisy budowlane — określają one maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła (U). Jakie elementy konstrukcji należy wziąć pod uwagę?
• ściany – potrafią generować straty ciepła na poziomie aż do 20%. Wybór solidnych materiałów, które posiadają dodatkowe docieplenie minimalizuje ten efekt i utrzymuje prawidłową temperaturę wewnątrz budynku.
• okna oraz drzwi – duże, przeszklone powierzchnie są narażone na znaczne utraty ciepła. Proces ten może być powstrzymany poprzez dopasowaną stolarkę okienną. Jej odpowiednie połączenie ze ścianą poprawia izolacyjność termiczną przegród powstałych po wprowadzeniu otworów okiennych oraz drzwiowych. Za najbardziej energooszczędne rozwiązania uchodzą modele pięciokomorowe, posiadające wkładkę termiczną.
• dach – odpowiednie materiały zatrzymują ciepło i minimalizują koszty ogrzewania.
• podłoga – w nowoczesnym budownictwie nie powinno zabraknąć również ocieplonej podłogi, która zabezpieczy budynek przed niepożądanymi zmianami temperatury.

Nowoczesny dom z inteligentną obsługą

Innowacyjne osiągnięcia techniki sprawiły, że codzienne życie stało się prostsze także w zakresie obsługi budynku mieszkalnego. Dom inteligentny pozwala na sterowanie jego poszczególnymi elementami za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Mieszkanie wyposażone w centralnie zarządzany system kontroli umożliwia zintegrowanie instalacji elektrycznej, systemu centralnego ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Dlaczego inteligentny – dlaczego warto?

Komfort

Nowoczesne budownictwo zakłada, że budynek powinien być przynajmniej częściowo zautomatyzowany. Takie rozwiązanie podnosi komfort mieszkańców, ułatwiając ich codzienne czynności. Pozwala na zdalne panowanie nad elektryką, dzięki czemu użytkownik może decydować o momencie włączenia lub wyłączenia świateł nawet wtedy, gdy nie znajduje się w mieszkaniu.

Bezpieczeństwo

Innowacyjne rozwiązania wpływają również na bezpieczeństwo mieszkańców. Sterowane rolety antywłamaniowe, drzwi, okna czy też bramy garażowe mogą uchronić przed włamaniem oraz kradzieżą. Właściciel jest w stanie zarządzać nimi z poziomu pilota lub smartfona, dzięki czemu ich zamknięcie jest możliwe także po opuszczeniu domu. Stanowi to zatem awaryjne rozwiązanie dla osób, które zapomniały o zabezpieczeniu mieszkania przed wyjściem do pracy lub na uczelnię.

Ochrona środowiska

Zgodnie z nurtem nowoczesnego budownictwa, dom inteligentny pozwala na skuteczną ochronę przyrody. Zwiększenie kontroli nad mediami i ich zużyciem przyczynia się do zmniejszenia produkowanych zanieczyszczeń. Ponadto korzystanie z urządzeń elektronicznych wyłącznie w momentach, kiedy jest to pożądane, wpływa również na obniżenie rachunków.

Jaki powinien być nowoczesny dom?

Co zatem świadczy o oryginalności mieszkania? By mówić o projektach modernistycznych budynków mieszkalnych konieczne jest spełnienie kilku warunków. Poza charakterystycznym kształtem bryły istotne są także założenia, którymi kierują się architekci.
Nowoczesny dom powinien nie tylko wyglądać, lecz także służyć mieszkańcom oraz środowisku. Z tego względu budowle te są wyposażone w szereg energooszczędnych, ekologicznych rozwiązań, które zwiększają komfort użytkownika i minimalizują negatywny wpływ na przyrodę.

Innowacyjne mieszkania to również solidne, trwałe materiały. Szczególne znaczenie mają okna oraz przeszklone drzwi, które zajmują znaczną powierzchnię budynków. Wybór modeli o najwyższych parametrach daje gwarancję wysokich walorów wizualnych i pozwala na zmniejszenie rachunków wynikających z utraty ciepła.

Napisz komentarz
DO GÓRY