Jaką wybrać szybę do drzwi wejściowych z doświetleniem?

Jaką wybrać szybę do drzwi wejściowych z doświetleniem?

Duże przeszklenia to jeden z wiodących trendów architektonicznych, który kojarzy nam się z oknami. Przeszklenia zajdziemy jednak także w nowoczesnych drzwiach wejściowych. We współczesnych modelach znajdziemy ciekawe wizualnie konstrukcje złożone ze skrzydła z bocznymi lub górnymi doświetlenia mi. W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie dotyczące drzwi z doświetleniem oraz podpowiemy jak wybrać odpowiednią szybę?

Czy drzwi z przeszkleniem są szczelne i bezpieczne?

Potencjalni klienci drzwi zewnętrznych z przeszkleniami często zastanawiają się, czy doświetlenia w drzwiach wpływają niekorzystnie na ich właściwości, czy taki drzwi wciąż są szczelne, dobrze izolują hałas i zapewnią domownikom bezpieczeństwo.

Wybierając drzwi z przeszkleniem od renomowanym producentów nie musimy obawiać się o ich parametry jak i bezpieczeństwo mieszkańców. Nowoczesne modele drzwi wejściowych wyposażone są w pakiety szybowe, które składają się z co najmniej dwóch tafli bardzo wytrzymałego szkła, oddzielonych od siebie ramką dystansową i wypełnionych gazem szlachetnym. Taka budowa zapewnia świetne właściwości izolacyjne oraz akustyczne. Ponadto drzwi można wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe.

Zalety drzwi z doświetleniem

Niewątpliwą zaletą drzwi z przeszkleniem jest doskonałe doświetlenie korytarza. Naturalne światło, które dostaje się do wnętrza przez szyby w drzwiach sprawia, że znacznie rzadziej musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia.

Przeszklenia w drzwiach wpływają także na efekt wizualny, pozwalają stworzyć niebanalne drzwi, które świetnie współgrają z obecnie panującymi trendami w budownictwie.

Rodzaje przeszkleń w drzwiach zewnętrznych

Decydując się na model drzwi z doświetleniem stajemy również przed wyborem rodzaju szyby. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego zebraliśmy najpopularniejsze rozwiązania, aby ułatwić decyzję.

Szyba laminowana

Szyba laminowana zbudowana jest z kilku warstw, sklejonych ze sobą folią. Jej atutem jest zwiększona wytrzymałość na rozbicie oraz bezpieczeństwo. W momencie , gdy szyba zostałaby stłuczona nie rozpadnie się na małe kawałki, ponieważ folia utrzyma je w miejscu, a my zobaczymy jedynie ślady pęknięć. Zaletami szyby laminowanej są również doskonałe właściwości izolacji akustycznej.

Szyba ornamentowa

Szyby ornamentowe to propozycja dla osób, którym zależy na ciekawym aspekcie wizualnym oraz zwiększeniu poczucia prywatności. Szyba ornamentowa z jednej strony jest zdobiona a z drugiej gładka. Zdobienie szyby sprawia, że staje się ona nieprzezierna czyli, nikt z zewnątrz nie może zajrzeć do środka. Wciąż jednak do środka dostaje się światło słoneczne, które oświetla przedsionek.

Szyba refleksyjna

Szyba refleksyjna jest szybą „przeciwsłoneczną”. Jej zadaniem jest przepuszczanie promieni słonecznych, przy jednoczesnym blokowaniu szkodliwego promieniowania. Szyby te sprawdzą się, gdy mamy dość duże przeszklenia i chcemy ograniczyć nagrzewanie pomieszczenia. Szyba refleksyjna ma specjalną powłokę, która sprawia, że z daleka osoby nie zobaczą co dzieje się wewnątrz, jednak stojąc przy samych drzwiach można już zajrzeć do środka.

Lustro weneckie

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie przeszklenia z lustra weneckiego. To rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie dla osób chroniących swoją prywatność, którzy chcą jednak spokojnie zobaczyć co dzieje się po drugiej stronie. Pokrycie szyby specjalną powłoką z cieniutkiej warstwy metalu, która nie przekracza kilku atomów sprawia, że mamy przejrzysty widok na zewnątrz, ale osoby na zewnątrz nie zajrzą do środka.

Szyba bezbarwna

Szyba bezbarwna tzw. float to najprostsze rozwiązanie, które również ma swoje zalety. Wybierając szybę bezbarwną zyskujemy pełen dostęp do światła słonecznego. Szyba bezbarwna to jednak także możliwość zajrzenia przez innych do środka.

Szyba barwiona

Jeśli zależy nam na ciekawym aspekcie wizualnym i konkretnej kolorystyce możemy zdecydować się na drzwi z szybą barwioną. Szyby barwione uzyskują swój kolor w trakcie produkcji, poprzez dodanie specjalnego barwnika do masy z której powstają tafle szkła. Szyba barwiona pozostaje przezierna, jedynie ma nadany kolor, nadając drzwiom indywidualny charakter i podkreślając stylistykę.

Szyba bezpieczna P1

Szyba bezpieczna zbudowana jest z dwóch tafli szkła i wklejoną między nimi 1 warstwą foli antywłamaniowej. Szyba taka może być też dodatkowo pokryta powłoką niskoemisyjną, która wpływa na uzyskanie przez pakiet szybowy dobrego współczynnika Ud. Zaletą szyby bezpiecznej P1 są bardzo dobre parametry termoizolacyjne oraz podwyższone zabezpieczenie antywłamaniowe. Wybór szyby P1 jest dobrym rozwiązanie, gdy pozostałe szyby w oknach również mają podobną klasę bezpieczeństwa.

Szyba antywłamaniowa P4

Kolejną możliwością jest Szyba P4, która zbudowana jest już z dwóch tafli szkła o grubości 4mm oraz 4 warstw foli antywłamaniowej, spełniając wymogi antywłamaniowe klasy C. Wadą takiej konstrukcji jest jej duży ciężar, szczególnie gdy mamy duże przeszklenia w drzwiach. Wybór szyby P4 jest również ekonomicznie nieuzasadniony, jeśli pozostała stolarka nie jest podobnej klasy.

Jaką szybę do drzwi wybrać?

Wybór szyby powinien zależeć wyłącznie od naszych potrzeb. Wszystkie rodzaje szyb, w które wyposażane są drzwi od renomowanych producentów, sprawiają, że drzwi są bezpieczne. Jeśli bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem warto rozważyć szkło laminowane. Jeśli natomiast kluczowe jest dla nas zachowanie prywatności dobrym wyborem będzie jeden z rodzajów szyb nieprzyzieranych.

Jeśli masz dodatkowe pytania i problem z wyborem rodzaju przeszklenia zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy chętnie pomogą dokonać wyboru.

DO GÓRY