Jak prawidłowo zmierzyć okno?

Jak prawidłowo zmierzyć okno?

Właściwy wymiar okna to jeden z najistotniejszych aspektów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie stolarki. Zastosowanie za małej lub za dużej konstrukcji niesie za sobą konsekwencje m.in. w postaci nieszczelności. Jeśli zastanawiasz się, jak zmierzyć okno, sprawdź, czy warto robić to samodzielnie.

Wykonywanie pomiarów okien

O wymiarach stolarki zazwyczaj myślimy w dwóch sytuacjach. Pierwszą z nich jest dobór okien do budynku, który dopiero w przyszłości zostanie oddany do użytku – wymaga to właściwego wymierzenia otworu. Drugi przypadek, kiedy zastanawiamy się nad tym, jak zmierzyć okno, to wymiana starej konstrukcji na nową. Oprócz tego pomiarów dokonuje się również przed zakupem moskitiery czy rolety. Niekiedy rama okienna jest w dobrym stanie, a wymiany wymaga jedynie skrzydło (np. z powodu uszkodzeń mechanicznych).

Pomiar okna – co należy wziąć pod uwagę?

Czynności wykonywane podczas pomiaru stolarki różnią się od siebie w zależności od tego, czy konieczne jest poznanie wymiaru otworu, w którym będzie umieszczone okno, czy konstrukcji, która wymaga wymiany. Dobór rozmiaru zależy m.in. od tego czy mamy do czynienia z otworem węgarkowym czy bezwęgarkowym. Co więcej, wielkość okna będzie nieco inna, jeżeli zdecydujemy się np. na montaż ciepłego parapetu.

Jak zmierzyć okno? Profesjonalnie!

Najrozsądniejszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć niepożądanych błędów, jest dokonanie pomiarów niezbędnych do zakupu stolarki przez profesjonalną ekipę. Warto zdecydować się na skorzystanie z usługi jednej firmy, rekomendowanej przez producenta. Dokonanie pomiarów, wsparcie w wyborze odpowiedniego produktu oraz zamontowanie go przez doświadczonych specjalistów to gwarancja uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Tego typu opcję szczególnie warto rozważyć w przypadku konstrukcji nietypowych, np. o niestandardowych kształtach. Nieco skomplikowane może okazać się również zmierzenie starych okien skrzynkowych. W przypadku produktów Kowalski Okna produkcją stolarki, dokonywaniem pomiarów i montażem zajmują się nasi pracownicy.

Samodzielne mierzenie okna

Jeśli planujemy wymienić stolarkę na nową i chcemy zorientować się, z jakimi kosztami wiąże się zakup konstrukcji, możemy samodzielnie dokonać pomiarów. Na ich podstawie możliwe będzie oszacowanie ceny okna. Ostateczne dokonanie pomiarów, przed złożeniem zamówienia, powinien jednak przeprowadzić specjalista. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wielkość stolarki zostanie właściwie dopasowana do otworu.

DO GÓRY