Kilka sposobów na chłodniejsze wnętrza
w trakcie upałów

CChoć letnie miesiące i temperatury powyżej 30⁰C sprzyjają wakacyjnym rozrywkom, jednocześnie bywają one również uciążliwe. Zbyt wysoka temperatura skutecznie utrudnia możliwość koncentracji, jak i odpoczynku. Według opinii naukowców, głównymi czynnikami mającymi wpływ na odczuwanie komfortu podczas przebywania w pomieszczeniu jest rodzaj wykonywanej aktywności, a także odpowiedni dobór odzieży i temperatura otoczenia. Czynniki te mają również wpływ na produktywność oraz dobre samopoczucie.

Choć ustalenie komfortowej temperatury wewnątrz jest kwestią indywidualnych preferencji, przyjęło się, że jej optymalna wartość powinna wahać się między 19 a 23°C. Wahania związane są m.in. z funkcją pomieszczeń – nie zawsze tak samo niska lub wysoka temperatura w sypialni i w łazience jest pożądana przez mieszkańców. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem temperatury, pogłębia się nasze zmęczenie, a nawet osłabienie, co wprowadza w poczucie dyskomfortu oraz obniża naszą wydajność.

Co zrobić, kiedy na zewnątrz panują zbyt wysokie temperatury? Wśród doraźnych sposobów poprawy komfortu możemy wymienić zapewnienie możliwie jak największej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, a także korzystanie z urządzeń obniżających temperaturę. Sprawdźmy jednak, jak długofalowo zapewnić komfort we wnętrzach w upalne lato.

Wietrz w nocy

Pomimo dużych upałów w ciągu dnia, temperatury w nocy są znacznie niższe, dlatego tak ważne jest śledzenie aktualnej pogody panującej na zewnątrz. W okresie letnim w niektórych rejonach Polski różnice temperatur w dzień i w nocy sięgają nawet 15° C.

Skutecznym i łatwym sposobem na ochłodzenie naszego wnętrza jest nocne wietrzenie – tym bardziej, że najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że wysoce niezalecanym jest otwieranie okien w bardzo upalne i duszne dni, ponieważ w ten sposób do domu przedostaje się tropikalne powietrze, a temperatura wzrasta.

Niestety, są w Polsce regiony, gdzie skuteczne ochłodzenie wnętrza poprzez wietrzenie jest niemalże niemożliwe, ponieważ temperatury na zewnątrz przez zdecydowaną część dnia przekraczają 35°C, a współczynnik wilgotności powietrza wzrasta nawet do 80%. W takich przypadkach zmuszeni jesteśmy do korzystania z urządzeń obniżających temperaturę – wiatraków czy klimatyzacji – która nie zalicza się do rozwiązań ani ekologicznych, ani energooszczędnych.

Nie generuj dodatkowego ciepła
FASHION NIEKTÓRE URZĄDZENIA DOMOWE
POTRAFIĄ GENEROWAĆ DUŻO CIEPŁA

Pracujące przez kilka godzin urządzenia elektroniczne to prawdziwe źródła ciepła w naszych wnętrzach. Długie korzystanie z komputera stacjonarnego, laptopa, a nawet telefonu może podnieść odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu, powodując tym samym odczucie dyskomfortu. Dodatkowym generatorem nadmiernego ciepła we wnętrzu jest kuchenka, a dokładniej gotujący się na niej obiad, z którego para nie ma gdzie się ulotnić.

Aby możliwe było stworzenie przestrzeni o niższej temperaturze, ograniczmy źródła ciepła, które często niepotrzebnie dogrzewają nasze domy. Wybierajmy energooszczędne urządzenia i sprzęt elektryczny, a także korzystajmy z nich świadomie i racjonalnie. W przypadku urządzeń starszej technologii, które podczas użytkowania osiągają bardzo wysokie temperatury, słupek rtęci wewnątrz może niepotrzebnie rosnąć.

Zaizoluj wnętrze

Sposobem na obniżenie temperatury w domu podczas upałów jest zachowanie możliwie największej izolacji wnętrza. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym również okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, pozwala zapewnić temperaturę wewnętrzną nie przekraczającą 25°C oraz wilgotności powietrza na poziomie około 30% – 40%.

Największą rolę odgrywa tu oczywiście izolacja dachu, ale również okien czy ścian. W przypadku takiej lokalizacji domu, która powoduje silną ekspozycję na działanie promieni słonecznych, warto już na etapie projektowym rozważyć możliwość zastosowania nieco jaśniejszych kolorów dachu oraz elewacji.

Dobierz dobre okna

Stolarka okienna może również zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, a parametry izolacyjne okien nabierają szczególnego znaczenia, gdy w budynku zastosowano duże przeszklenia. Decydując się na zakup nowej stolarki, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny – takie jak specjalne pakiety szybowe lub systemy osłonowe. Nowoczesne i przede wszystkim szczelne okna dopasowane do projektu i uwzględniające nasłonecznienie budynku pozwolą na skuteczne obniżenie temperatury latem. Na etapie projektowym można również zdecydować się na montaż okien ze szkłem selektywnym i przeciwsłonecznym

Osłoń się przed słońcem

W przypadku tradycyjnych wewnętrznych rolet i żaluzji musimy pamiętać, że są to rozwiązania, które nie odbijają energii świetlnej. Oznacza to, że będą blokować światło, ale nie temperaturę. Skuteczną alternatywę stanowią osłony zewnętrzne – takie jak rolety czy żaluzje. Każda z nich ma swoje zadanie. Roleta jest wielofunkcyjnym wykończeniem okna. Gwarantuje nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również chroni przed promieniami słonecznymi, wiatrem i zimnem. Wybór typu rolety zależy między innymi od tego, na jakim etapie budowy domu podejmujemy decyzję o jej zakupie. Na rynku dostępne są rolety spełniające coraz bardziej zaawansowane oczekiwania estetyczne oraz potrzeby funkcjonalne – w tym rozwiązania, które mają możliwość zastosowania automatycznych czujników zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania oraz podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem.

Zarówno roleta zewnętrzna, jak i żaluzja fasadowa stanowią ciekawy sposób na dekorację domu, a do tego doskonale odcinają pomieszczenia od świata i światła zewnętrznego. Do ich dodatkowych zalet zaliczyć można ochronę przed hałasem oraz włamywaczami. Żaluzje zewnętrzne przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te zdążą dotrzeć do szyby. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza, która powstaje między szybą a roletą, działa jak izolacja. Właściwy montaż tego typu rozwiązań może obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 10°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz.

Walka z upałami to nie walka z wiatrakami. Istnieje szereg sposobów na obniżenie lub zachowanie temperatury wewnątrz domu czy mieszkania. Zmieniający się klimat daje jednak wiele do myślenia przyszłym inwestorom, którzy szczególną uwagę powinni poświęcić właściwej izolacji, szczelności okien oraz dobrze dobranym osłonom okiennym.

DO GÓRY