Szprosy znów popularne w eleganckich domach: Nadają oknom uroku!

Szprosy znów popularne w eleganckich domach: Nadają oknom uroku!

Niegdyś z konieczności, dzisiaj z wyboru – szprosy, czyli listwy dzielące okno na kilka części. Były nieodłącznym elementem konstrukcyjnym okna, dziś stanowią piękną dekoracje domu. Nadają niepowtarzalnego uroku budynkowi zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jakie są rodzaje szprosów i kiedy warto się na nie zdecydować?

Szprosy w aranżacjach klasycznych i nowoczesnych loftach

Szprosy kiedyś były stosowane głównie ze względu na brak dużych tafli szkła do wykonania jednolitego oszklenia, łącząc małe fragmenty w jedną całość. Obecnie wracają do łask, jednak głównie ze względu na swoje walory wizualne. Pięknie prezentują się w oknach rezydencji i dworków, dodając elegancji i klasy. Stosowane są również w aranżacjach w stylu skandynawskim – okna o jasnym zabarwieniu ze szprosami doskonale ocieplają wizerunek wnętrza. Pięknie wpisują się w sielski charakter domów z elementami drewna. W ciemnych ramach okiennych prezentują się bardzo stylowo, podkreślając klasyczne i rustykalne aranżacje. Jednak obecnie szprosy stosowane są nawet w stylu nowoczesnym, o ile dobrze komponują się z elewacją i stylem wnętrza. Szprosy wyglądają urokliwie nie tylko w dużych oknach, ale również mniejszych o nietypowych kształtach np. o zaokrąglonej górze. Są również doskonałym dodatkiem do wnętrz loftowych, a nawet w stylu glamour. Szprosy sprawiają, że każdy budynek i wnętrze nabierają luksusowego i eleganckiego wyglądu. Dobiera się je do konkretnej aranżacji pod względem kształtu, szerokości i koloru. Potrafią nawet podkreślić dynamikę kształtu bardzo często występującą w futurystycznych projektach. Jakie są rodzaje szprosów?

RODZAJE SZPROSÓW

Szprosy konstrukcyjne wykonuje się z tego samego materiału, co rama okienna. Dzielą okno na kilka części stanowiąc element konstrukcyjny. W przeciwieństwie do innych rodzajów szprosów w każde pole oprawiana jest oddzielna mała szyba. Takie rozwiązanie ma jedną główną zaletę – znacząco zwiększa sztywność okna, co oznacza jego większą wytrzymałość. Szprosy konstrukcyjne najczęściej stosuje się w domach nawiązujących architektonicznie do tradycyjnego budownictwa oraz w zabytkowych budynkach.

Szprosy wewnątrzszybowe – szprosy międzyszybowe jak sama nazwa wskazuje umieszcza się w środku pakietu szybowego. Wykonane są z aluminium i występują w szerokościach 8 mm, 18 mm, 26 mm lub 45 mm. Wybierane są nie tylko ze względu na swoje walory wizualne, ale również praktyczne podejście – powierzchnia szyb pozostaje gładka, więc okna łatwiej utrzymać w czystości. Szprosy międzyszybowe są najdroższe, jednak warte swojej ceny.

Szprosy naklejane – weneckie – szprosy naklejane nazywane również weneckimi to kolejny sposób na podzielenie powierzchni okna w celu uzyskania klasycznej aranżacji. Szprosy naklejane są na szybę z obydwóch stron, uzyskać efekt podobny jak w przypadku konstrukcyjnych. Dodatkowo można wewnątrz zestawu szybowego umieścić listwę, tworzy wrażenie autentycznego podziału okna. Szprosy weneckie wykonywane są z aluminium, tworzywa sztucznego lub listew drewnianych

Napisz komentarz
DO GÓRY