Systemy HS to łatwy sposób na stworzenie nowoczesnego, pełnego i płynnego przejścia pomiędzy wnętrzem domu, a tarasem, balkonem lub ogrodem. Przez charakterystyczny sposób otwierania, idealnie sprawdzają się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i takich, w których każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Czym się kierować dobierając HS-y?
Czym są HS-y?
HS to skrót od niemieckiej frazy „Hebe-Schiebe Tür”, oznaczającej system podnośno-przesuwny. Tego typu rozwiązania dostępne są w trzech wariantach – PVC, aluminium i w drewnie. Poza tym, mamy możliwość wykonania podziału konstrukcji na dwie, trzy i cztery kwatery, z możliwością przesuwania jednego lub dwóch skrzydeł.
Maksymalne, możliwe do uzyskania rozmiary HS-ów zależą to od systemu i podziału. Przy rozwiązaniach PVC, największa szerokość wynosi do 5 metrów w przypadku jednej części stałej i jednej ruchomej. Z kolei drzwi trzy- i czteroczęściowe w technologii PVC mogą posiadać szerokość do 6,5 metra. W rozwiązaniach aluminiowych wartość ta może być o wiele większa, a ograniczenia dotyczą głównie wagi skrzydła ruchomego, która nie powinna przekraczać 500kg.
Jedną z rzeczy, która charakteryzuje systemy HS jest niski próg. Jednak w zależności od systemodawcy, próg może różnić się kształtem, być pochylony w jedną stronę lub całkowicie płaski. Dzięki temu nie musimy się martwić, że podczas przechodzenia grozi nam potknięcie.
Czym się kierować przy wyborze HSów?
Wiedząc już, jaki wariant i rozmiar drzwi tarasowych najbardziej nas interesuje, zwróćmy uwagę na prostotę obsługi, bezawaryjność, termoizolacyjność, zabezpieczenia antywłamaniowe i kolorystykę.
Łatwość obsługi systemu HS determinuje wiele czynników: odpowiedni system, wysokiej klasy okucia, dokładność wykonania na etapie produkcji, a także właściwy montaż.
Trzeba pamiętać również o tym, by zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjności. Wybrany przez nas system powinien spełniać obecne normy dotyczące budownictwa – chodzi tu o parametry poniżej Uw=0,9. Oczywiście im niższy współczynnik, tym lepiej.
Bezpieczeństwo i design
Nowoczesne rozwiązania podnośno-przesuwne to nie tylko podniesienie komfortu mieszkańców, ale także zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie antywłamaniowe. W tym zakresie na rynku dostępne są czujniki otwarcia skrzydła i bezpieczne szyby.
System HS to także szeroki wachlarz kolorów, dzięki czemu można idealnie dopasować stolarkę do wymagań projektu. HS w technologii PVC oferuje pełną paletę barw – począwszy od oklein imitujących drewno, skończywszy na tych przypominających kolory lakierów stosowanych w oknach aluminiowych. Znajdziemy tu kolory farb proszkowych, metaliczne, matowe czy z delikatnym błyskiem, przez co wybór jest naprawdę duży. W przypadku aluminium, również możemy zastosować malowanie przypominające strukturę drewna czy farb proszkowych.
Bezbłędny wybór najlepszego systemu HS
Wybierając system HS, trzeba pamiętać również o najczęściej popełnianych przez inwestorów błędach. Są one w głównej mierze związane z nieprzemyśleniem kierunku otwierania i podziału konstrukcji.
Przy okazji błędów, warto wspomnieć o nieodpowiednim montażu – zwłaszcza w
zakresie odpowiedniego posadowienia konstrukcji. Zaleca się, by systemy HS były
podpierane na całej długości, nie powinny być ustawiane bezpośrednio na
podmurówkach, tylko na dedykowanych systemach podprogowych, poszerzeniach
systemowych lub podwalinach z purenitu lub klinarytu. Zapewnią tym samym
odpowiednią izolację pomiędzy stroną zewnętrzną, a wnętrzem. W tym celu
wykorzystajmy specjalne fartuchy, paroszczelne i paroprzepuszczalne, które
stanowią zabezpieczenie przed działaniem wilgoci.
Dobrze dobrane HS-y pozwalają na to, by na lata harmonijnie połączyć wnętrze domu ze światem zewnętrznym. Dzięki dużym konstrukcjom, sięgającym nawet 6,5 m szerokości w PVC oraz niskim progom, otwarcie następuje za pomocą zmiany położenia klamki, której ruch powoduje uniesienie skrzydła i bardzo łatwe oraz płynne przesunięcie wzdłuż linii ramy. HS-y z naszej oferty skierowane są do osób ceniących sobie nowoczesność stolarki, wyjątkową łatwość obsługi oraz niezawodność.