Moskitiery do okien i drzwi – idealna ochrona

Moskitiery do okien i drzwi - idealna ochrona.

W okresie letnim w pełni korzystamy ze słonecznej pogody, wpuszczając przez otwarte okna ciepłe promienie słoneczne i świeże powietrze. Niestety prócz tego, do pomieszczenia wpadają również owady, liście oraz kurz, co może być wyjątkowo uciążliwe. Rozwiązaniem w tej sytuacji stają się więc moskitiery, chroniące wnętrza przed niechcianymi „gośćmi” z zewnątrz. Jakie moskitiery mamy do wyboru?

Okienna ochrona

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem do okien elewacyjnych są moskitiery ramkowe. Wstawiane są w miejsce ramy, a następnie montowane za pomocą blaszek dociskających lub zatrzasków. Główną zaletą są niskie koszty, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności okna. Dostępna w ofercie Kowalski moskitiera ramkowa po zamontowaniu staje się integralną częścią okna. Zaleca się, aby przed okresem zimowym zdemontować osiatkowanie.

Drugim rodzajem moskitier dedykowanych oknom elewacyjnym są moskitiery zintegrowane z roletą. Montaż tego rozwiązania znacząco różni się od wersji ramkowej, gdyż ten rodzaj moskitiery należy zamówić wraz z całym systemem. Wewnątrz skrzynki mamy zamontowaną rolkę, na której umieszczona jest moskitiera. Taki mechanizm umożliwia łagodne prowadzenie moskitiery po prowadnicach, ułatwiając sprzątanie, bez konieczności demontażu, nawet w okresie zimowym.

Wejście zamknięte dla… owadów!

Kolejnym typem zabezpieczeń przed owadami są moskitiery drzwiowe. W zależności od ich systemów, wyróżniamy 3 rodzaje moskitier – tradycyjne drzwiowe, przesuwne oraz plisowane. Szeroki wybór osiatkowania pozwala na doskonałe dopasowanie do wymagań i potrzeb domowników – zarówno w kwestii funkcjonalności, jak i montażu. Tradycyjna moskitiera drzwiowa umieszczona jest na ramie, a dzięki zawiasom możemy ją otwierać na zewnątrz, po otwarciu skrzydła do środka. Jedynym minusem tego rozwiązania jest utrudniony montaż w przypadku rolet, bądź schowanych ram.

Dla systemów przesuwno-odstawnych jest moskitiera przesuwna. Poruszając się na prowadnicach, przesuwa się z części ruchomej na część stałą, co umożliwia swobodne korzystanie z przejścia. Jedną z zalet, a tym samym cechą wyróżniającą spośród innych rozwiązań, jest przystosowanie do dużych powierzchni, zazwyczaj
wykorzystywane w przypadku dwóch skrzydeł.

Równie często spotykanym rozwiązaniem są moskitiery plisowane, występujące w systemie podnośno-przesuwnym. Moskitiery chowają się w kasetę a w momencie rozsunięcia, przesuwają się po płaskiej prowadnicy. Górna prowadnica jest schowana w specjalnej obudowie. Ten typ moskitier wyróżnia brak wystającego progu, który jest zastąpiony przez płaski element prowadzący. Dodatkową zaletą jest niewielka skrzynka, w której chowa się moskitiera, niemal nie zabierając miejsca w świetle przejścia w systemach przesuwnych. Tego typu rozwiązanie możemy zamontować do wnęki, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż kaseta będzie wchodziła w światło otworu.

W okresie letnim moskitiery to niezawodne zabezpieczenie, dzięki któremu domownicy będą cieszyć się komfortem użytkowania oraz świeżym, ciepłym powietrzem, bez obaw o owady oraz szkodniki. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom możemy dobrać rozwiązanie na miarę naszych potrzeb zarówno do okien, jak i drzwi tarasowych czy balkonowych.

DO GÓRY