Jak zmodernizować stary dom? Wybierz duże okna!

Jak zmodernizować stary dom? Wybierz duże okna!

Charakterystyczne domy-kostki, także w wersji szeregowej, to ikoniczne projekty z okresu PRL. Proste, pozbawione detali oraz ozdobników budynki cieszyły się szczególną popularnością w latach siedemdziesiątych XX wieku, stanowiąc ówczesny przykład praktycznej architektury. Jak przeprowadzić ich renowację? Jak ważną rolę w tych pracach stanowi wymiana okien?

Wraz ze wzrostem popularności renowacji budynków z minionej epoki, zwiększa się zapotrzebowanie na dopasowane do nich nowe rozwiązania, między innymi w zakresie bezpieczniejszej i bardziej energooszczędnej stolarki okiennej. Stosowana obecnie najnowocześniejsza technologia, taka jak w rozwiązaniach Kowalski Okna, pozwala na dostosowywanie okien do charakterystycznych brył tego budownictwa oraz wybór modeli o wysokich właściwościach energooszczędnych i antywłamaniowych. Współczesne trendy architektoniczne – choć w dużej mierze stanowią przeciwieństwo PRL-owskiego stylu – kształtem, designem lub rozwiązaniami budowlanymi nawiązują do polskiej architektury sprzed 50-70 lat. Popularny w XXI wieku minimalizm jest częściowo spójny z jednolitymi, wręcz surowymi budowlami tamtego okresu. Dlatego też stare domy w stylu kostki będą doskonałym fundamentem dla nowoczesnych projektów. Na czym zatem opiera się nowoczesna renowacja tak charakterystycznej bryły?

Nowoczesny dom-kostka

Unowocześnienie „kostki” bazuje na dopasowaniu do niej nowoczesnej stolarki. Pamiętajmy, że te stare domy posiadają okna zupełnie nie wpisujące się w nowoczesne budownictwo. Ich wymiana może stanowić również doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia gruntownej przebudowy budynku. Dodatkowo, samo unowocześnienie stolarki wiąże się z termomodernizacją budynku, czyli nakładaniem kolejnych warstw izolacji, ociepleniem i wykonaniem nowej elewacji.

Technologia stosowana wiele dekad temu nie przewidywała dużych przeszkleń w postaci szklanych fasad, wyjść na taras, systemów przesuwnych czy podnośno- przesuwnych. To elementy współczesnej architektury, na które inwestorzy zwracają uwagę i wykorzystują je do doświetlenia i poprawienia funkcjonalności pomieszczeń, a także wzbogacenia budynku o nowoczesną formę. Stąd w ramach przebudowy domu kostki, często powiększa się powierzchnię przeszkleń. Efektem jest nie tylko zmiana wyglądu budynku, ale również maksymalne wykorzystania energii słonecznej oraz poprawa komfortu użytkowania.

Jakie okna do domu-kostki?

Przy renowacji domu-kostki wykorzystywana jest stolarka dopasowana do wizji architekta pod względem kształtu, rozmiarów i kolorów. Stąd wybierane są duże konstrukcje aluminiowe, nierzadko ze szprosami, które są nawiązaniem do ówczesnej stylistyki, ale także okna i systemy przesuwne z PVC. Jeżeli jednak zaplanowaliśmy bardzo duże przeszklenia, to ze względu na swoje właściwości, w grę wchodzą tylko konstrukcje z aluminium. Świetnie skomponują się one z elewacjami stworzonymi z nowoczesnych materiałów, na przykład okładzin z blach.

Dodatkowo, przy renowacji starych domów doskonale sprawdzą się okna typu fix. Są to rozwiązania, które nie umożliwiają ich otwarcia, ale mają świetne właściwości termoizolacyjne. Z kolei stosując systemy podnośno-przesuwne – na przykład Slide SMOOVIO z oferty Kowalski – uzyskujemy nowoczesny charakter budynku i łatwe wyjście na taras, bez straty miejsca we wnętrzu. Kolejnym rozwiązaniem, by do wnętrz wpuścić jeszcze więcej naturalnego światła, są duże, pionowe okna z barierkami.

Ekologiczne renowacje

Choć niektóre elementy domu – takie jak stolarka otworowa – musimy wymienić, pozostałe części warto wykorzystać w pierwotnej formie. Nie bójmy się korzystać z elementów konstrukcyjnych, które zostały wcześniej wybudowane – i to często w technologii nie gorszej niż współczesna. Dzięki temu zmniejszymy koszt budowy od podstaw.

Same renowacje uważane są za działania zdecydowanie ekologiczne, co również nie uchodzi uwadze inwestorów. Nie wykorzystując nowych materiałów konstrukcyjnych, a także zmniejszając ślad węglowy czy oszczędzając energię potrzebną do budowy nowych obiektów, odświeżane są budynki, które ponownie odzyskują dawny blask.

DO GÓRY