Efektowne, wielkoformatowe okna z każdym rokiem zyskują na popularności. Stanowią ozdobę wnętrza, prezentując przepiękne widoki i wpuszczając do środka ogrom naturalnego światła. Jednak według obiegowej opinii, duże przeszklenia powodują przegrzewanie domu w letnie miesiące. Zimą z kolei szybciej wychładzają pokoje, przyczyniając się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Czy jest tak w rzeczywistości? Nic bardziej mylnego! Jeśli ta kwestia spędza Ci sen z powiek i powstrzymuje przed spełnieniem marzenia o przeszklonym domu, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Pokażemy Ci, że wystarczy wybrać odpowiednie duże okna, a ogrzewanie w domu jednorodzinnym nie będzie stanowiło żadnego problemu.
Czy duże okna powodują zwiększenie rachunków za ogrzewanie?
Kiedyś mówiło się, że dużo ciepła ucieka właśnie przez okna. I faktycznie tak było. Jednak stolarka okienna nowego typu to zupełnie inna bajka. Dziś utrata ciepła została praktycznie wyeliminowana. Co więcej, panoramiczne okna mogą być jego dodatkowym źródłem, kiedy nadchodzą chłodne miesiące. Jak uniknąć problemów z ogrzewaniem domu? Wystarczy wiedzieć, czym się kierować przy wyborze i montażu okien.
1. Zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła (Uw)
To ten parametr mówi nam, czy dany model okna ma odpowiednią izolacyjność termiczną i nie dopuści tym samym do utraty ciepła z wnętrza. A im mniej go ucieknie, tym ogrzewanie będzie bardziej efektywne i tańsze. Jeśli jest to dla Ciebie istotne, szukaj przede wszystkim modeli o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, jak nasze okna ETERNALLINE STV, które znajdziesz w naszej ofercie. Mają one jeden z najlepszych dostępnych na rynku współczynników Uw.
2. Zadbaj o odpowiedni montaż i izolację
Fachowy i staranny montaż okien to klucz to sukcesu. Dobrze zamontowane przeszklenia pozwolą zachować energooszczędność, a także zapobiegną rozwojowi pleśni i grzybów. Najlepiej zdecydować się na tzw. Ciepły Montaż. Wykorzystuje się przy nim specjalne pianki i taśmy, które odpowiadają za izolację cieplną i akustyczną. Bo najlepszym sposobem na ogrzanie domu jest zapobieganie utracie ciepła.
Jak skutecznie zachować ciepło w przeszklonych wnętrzach?
Zacznijmy od tego, że odpowiednie rozmieszczenie okien względem stron świata pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać do ogrzania wnętrza darmową energię słoneczną. Przeszklenia najlepiej zaplanować na południowej i wschodniej stronie budynku, bo to one są najbardziej nasłonecznione. Idealnie byłoby umiejscowić tu swoją strefę dzienną. Tylko wyobraź sobie ten salon połączony z jadalnią czy kuchnią, do którego wpada dużo naturalnego światła. Promienie słoneczne dogrzeją dom, a Ty zapomnisz o uruchamianiu pieca w mniej mroźne zimowe dni.
Ogrzewanie domu z przeszkleniami
Najważniejsze to właściwie rozmieścić ogrzewanie. Metoda jest prosta – tam gdzie chłodne powietrze dostaje się do budynku, zamontuj więcej ogrzewania. Zapobiegniesz wnikaniu zimna do środka i wychładzaniu się pomieszczeń. Przykładowo, jeśli posiadasz drzwi tarasowe, tuż przy nich warto gęściej rozłożyć ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu chłodne powietrze zostanie od razu podgrzane i do wnętrza dostanie się już ciepłe. Ten typ ocieplenia jest absolutnym must have w przypadku pokoi z dużymi oknami. Możesz wykorzystać ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne. To pierwsze jest zdecydowanie bardziej kosztowne w utrzymaniu, ale za to mniej awaryjne. Drugie jest tańsze w eksploatacji, ale trudniejsze w montażu.
Duże okna to piękno i funkcjonalność w jednym
Podobno nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Ale nie w tym przypadku! Możesz cieszyć się domem pełnym naturalnego światła i jednocześnie płacić niższe rachunki. Duże okna wcale nie oznaczają problemów z ogrzewaniem domu. Energooszczędne modele wręcz pomogą dogrzać go zimą. Ważne, aby wybrać duże okna o optymalnych parametrach i zadbać o ich odpowiedni montaż.
Szukasz przeszkleń do swojego domu jednorodzinnego? Dobrze trafiłeś! Znajdziesz je w ofercie Kowalski Okna. Jesteśmy renomowanym producentem stolarki okienno-drzwiowej. Jeśli potrzebujesz porady, nasi doradcy służą pomocą. Skontaktuj się z nami, a wspólnie wybierzemy najlepsze dostępne rozwiązanie dla Twojego domu.