Jak umyć rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe?

Z

Zazwyczaj na umycie rolet zewnętrznych albo żaluzji fasadowych nie poświęcamy tyle czasu, co na porządki w domu albo prace w ogrodzie. Jednak wiosna jest dobrym momentem do tego, aby zadbać o nasze osłony zewnętrzne i cieszyć się nimi jak najdłużej.

Jak umyć rolety zewnętrzne?

Z racji tego, że rolety znajdują się na zewnątrz budynku narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. Osiadający na lamelach kurz, gromadzące się ziarenka piasku mogą zarysować pancerz albo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie rolety. Lepiej nie doprowadzić do takiej sytuacji i co jakiś czas zadbać o czystość. Tym bardziej, że umycie rolet nie jest skomplikowaną czynnością i można ją przeprowadzić samemu. Podpowiadamy w prostych krokach jak prawidłowo umyć rolety. W pierwszej kolejności należy opuścić pancerz rolety w dół i sprawdzić czy na powierzchni nie znajdują się jakieś drobinki, które mogłyby go zarysować. W razie potrzeby pozbywamy się ich używając do tego szczotki z miękkim włosiem. Później możemy użyć wilgotnej szmatki z odrobiną łagodnego środka czyszczącego (np. płynu do mycia naczyń) i przetrzeć roletę. Ważne, żeby nie stosować zbyt silnych detergentów i szorstkich czyścików, które mogłyby zniszczyć albo porysować lamele. Na sam koniec pozostaje tylko wytrzeć roletę na sucho równie delikatną ściereczką.

Jak dbać o żaluzje fasadowe?

Tak samo jak o rolety, należy dbać o żaluzje fasadowe. Jeśli chcemy, żeby nasze żaluzje działały prawidłowo, musimy co jakiś czas wyczyścić je z osiadającego na lamelach kurzu, drobinek piasku albo zalegających liści. Prace związane z czyszczeniem żaluzji można przeprowadzić we własnym zakresie, pamiętając o podstawowych zasadach. Zaczynamy od opuszczenia żaluzji w dół i ułożenia lameli w jedną stronę. Lepiej nie czyścić lameli na mokro, ponieważ może to powodować nieestetyczne smugi. Lepiej do przecierania użyć suchej, miękkiej szmatki. Podobnie, jak w przypadku rolet, nie używajmy agresywnych środków, np. na bazie rozpuszczalnika. Dokładnie takie same czynności powtarzamy obracając lamele żaluzji w drugą stronę. Pamiętajmy, że jeśli nasze osłony przeciwsłoneczne wyposażone są w automatyczne sterowanie, lepiej powierzyć konserwację, przegląd oraz czyszczenie elementów profesjonalistom.

 

Napisz komentarz
DO GÓRY