Zaplanuj idealne wyjście na swój taras

DDobrze zaplanowany taras to długoletnia wartość dodana dla każdego domu. Gwarancją sukcesu są przede wszystkim przemyślane decyzje związane z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań oraz doborem odpowiedniego przeszklenia. Jak dobrać zatem idealne tarasowe wyjście?

Nowoczesna stolarka okienna na bieżąco odpowiada na potrzebę stworzenia wyjątkowych, trwałych i bezpiecznych przeszkleń – zarówno doświetlających wnętrze, jak i otwierających je na widoki za oknem. Takie optyczne powiększenie pomieszczenia, a tym samym połączenie domu ze światem zewnętrznym, można osiągnąć dzięki wykorzystaniu okien panoramicznych oraz drzwi tarasowych.

Aby dobrać idealne wyjście na taras w pierwszym rzędzie zastanówmy się, jak często mamy zamiar korzystać z tarasu, ile dostępnego miejsca mamy do dyspozycji oraz jak bardzo chcemy doświetlić nasze wnętrze. Te informacje pomogą nam dopasować okna tarasowe do naszych oczekiwań. Wybierając duże przeszklenia, które będziemy użytkować przez wiele lat, nie powinniśmy ograniczać się ze względu na cenę rozwiązania, co niekiedy kończy się rezygnacją z technologii, której szukamy.

Wnętrze otwarte na taras

W przypadku rozwiązań tarasowych, wyróżniamy trzy rodzaje sposobów ich otwierania. Pierwszy, to klasyczne okna balkonowe, uchylno-rozwierne, występujące w wersji jedno-, dwu- lub nawet wieloskrzydłowej. To podstawowe i najtańsze wyjście na taras. Niestety, takie rozwiązanie posiada też ograniczenia technologiczne, związane z maksymalną szerokością drzwi, zajmując przy otwarciu dużo miejsca.

Bardziej nowoczesnym, a tym samym cieszącym się dużą popularnością rozwiązaniem wśród inwestorów są drzwi uchylno-przesuwne. Stanowią one połączenie wysokiej estetyki z oszczędnością miejsca, dzięki czemu doskonale wpasują się zarówno w większe salony, jak i wnętrza z ograniczonym miejscem.

Trzecim wariantem drzwi tarasowych, który jest najbardziej komfortowy i zarazem najdroższy, są modele podnoszono-przesuwne, czyli HS. Pozwalają one na zastosowanie niskiego progu, niwelującego granicę między domem a tarasem. System ten cechuje również możliwość wykonania dużych konstrukcji, sięgających nawet 6,5 m szerokości w PVC. Otwarcie następuje za pomocą zmiany położenia klamki, której ruch powoduje uniesienie skrzydła i bardzo łatwe oraz płynne przesunięcie wzdłuż linii ramy. To rozwiązanie skierowane do osób ceniących sobie łatwość obsługi i niezawodność.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oprócz walorów estetycznych oraz funkcjonalności drzwi tarasowych, równie istotnym aspektem jest bezpieczeństwo. W dużych przeszkleniach wskazane jest stosowanie szyb bezpiecznych – hartowanych lub klejonych.

Komfort użytkowania oraz odpowiednie połączenie wnętrza z tarasem powinny stanowić priorytet przy planowaniu, a następnie zakupie stolarki otworowej. Dlatego jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru systemu drzwi tarasowych jest dopasowanie rozwiązań dostępnych na rynku do naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości.

Napisz komentarz
DO GÓRY