Ciepły montaż - czy warto się na niego zdecydować?

T

Technologia związana ze stolarką okienną ciągle się rozwija. Pojawiają się nowe rozwiązania, które stopniowo wypierają tradycyjne formy osadzania okien w budynkach. Jednym z takich rozwiązań jest tzw. ciepły montaż. Staje się standardem w nowoczesnym budownictwie, ponieważ gwarantuje dużo większą energooszczędność.

 

Czym ciepły montaż różni się od tradycyjnego montażu ?

Jeszcze do niedawna standardem w montażu okien było osadzanie ich na warstwie pianki poliuretanowej, która sama w sobie posiada właściwości izolacyjne, ale szybko traci je w kontakcie z wilgocią. W efekcie uszczelnienie między ramą okna a murem nie spełnia swojej roli i powstają mostki termiczne.

W tej sytuacji nawet najlepsze okna tracą swoje właściwości, ponieważ problem tkwi w ich styku ze ścianą.

Aby zapobiec tej sytuacji i zagwarantować najwyższą energooszczędność, zaczęto stosować ciepły montaż okien. Czym się wyróżnia? Otóż składa się z trzech warstw uszczelniających:
– środkowej
– wewnętrznej
– zewnętrznej

Środkowa warstwa pełni rolę izolacji termicznej i wykonana jest – tak samo jak w przypadku tradycyjnego montażu – z piany poliuretanowej. Szczelnie wypełnia przestrzeń między ścianą, a ramą okna.

Warstwa wewnętrzna jest paroszczelna. Chroni pianę montażową przed parą wodną, która często zbiera się w pomieszczeniach. Robi to dzięki paroszczelnej taśmie okiennej. Znajduje się ona na szczelinie między oknem a murem.

Warstwę zewnętrzną cechuje paroprzepuszczalność. Jej zadaniem jest ochrona izolacji przed wilgocią opadową. Do jej wykonania służy specjalna taśma paroprzepuszczalna.

Zalety ciepłego montażu

Ciepły montaż okien ma wiele zalet, z których warto wymienić:
– skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia stolarki okiennej
– wyeliminowanie potencjalnych mostków termicznych
– zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej w domach i mieszkaniach
– ochrona przed pleśnią i zagrzybieniem
– lepsza dźwiękoszczelność
– większa trwałość całej konstrukcji

Ciepły montaż niesie za sobą wiele korzyści. Między innymi dlatego stosowany jest w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Ogranicza koszty zużycia energii i wydłuża życie montowanej stolarki okiennej.

 

Napisz komentarz
DO GÓRY