WWiosna to czas ożywienia i pierwszych ciepłych dni. To także czas porządków w domu, garażu czy ogrodzie. Jedną z czynności, jakie wykonywane są w pierwszych tygodniach wiosny jest również mycie i konserwacja okien. Regularne czyszczenie znacznie poprawia ich żywotność oraz pomaga utrzymać ich wspaniały wygląd.
Wiosna to dość zmienna pora roku, w trakcie której dochodzi do dużych wahań temperatur. Okno, a przede wszystkim rama okienna, są w tym czasie narażone na dużo trudniejsze warunki atmosferyczne. Decydując się na coroczną konserwację oraz mycie okien, można zapobiec procesowi powolnej degradacji okna i podtrzymać jego żywotność.
Mycie okien nie powinno się ograniczać wyłącznie do mycia szyby. Bardzo istotną częścią każdego okna jest także rama okienna, o której czystość również warto zadbać. Ramy okienne są wykonywane z różnego rodzaju materiałów i nie każdą z nich można myć w jednakowy sposób.
Sposób czyszczenia ram okiennych należy dostosowywać do materiału z jakiego jest ono wykonane.
Zdecydowanie najtrudniej jest zadbać o okna drewniane. Zdarza się, iż na skutek działania promieni słonecznych, z czasem farba pokrywająca drewnianą ramę pęka i ulega złuszczeniu. W takiej sytuacji zalecane jest aby oczyścić całą powierzchnię ramy z kurzu, pyłu oraz resztek farby, a następnie wygładzić ją drobnoziarnistym papierem ściernym, oczyszczając ramę również z kurzu oraz pyłu.
Jeśli na ramie powstałe uszkodzenia farby nie są duże, można spróbować nałożyć cienką warstwę nowej farby. Jeśli jednak są one większe, wówczas na samym początku należy nałożyć substancję impregnującą, a dopiero później odpowiednią farbę do drewna. Niekiedy warto nałożyć podwójną warstwę farby.
Jeśli okno jest mocno zabrudzone, ale rama nie nosi oznak uszkodzeń, wówczas należy dokonać wstępnego oczyszczenia z błota, liści czy też kurzu przy pomocy stosunkowo niewielkiej ilości wody. Następnie właściwe mycie można wykonać już przy pomocy dedykowanych do drewna substancji myjących.
Cały zabieg warto zakończyć nałożeniem na ramę drewnianą substancji konserwującej, np. w postaci mleczka.
W przypadku ram plastikowych oraz aluminiowych, mycie i konserwacja są zdecydowanie łatwiejsze. Jednak nawet stosunkowo nowe okna warto poddawać jej regularnie. Oprócz samych ram okiennych, naturalnemu zużyciu w trakcie użytkowania, ulegają uszczelki czy też okucia.
Zaleca się zatem dokładny ich przegląd oraz użycie odpowiednich smarów czy też olejów w celu konserwacji ruchomych części okuć. W wielu przypadkach, użyć można dość popularny w powszechnym zastosowaniu środek WD40. Taki zabieg powinno się wykonywać zarówno po zewnętrznej, jak i po wewnętrznej części okna.
Sposób czyszczenia okuć powinien być różny w zależności od ich wykończenia. Elementy malowane proszkowo, powinno się czyścić wilgotną gąbką z dodatkiem mydła.
Do czyszczenia okuć powinno się używać przede wszystkim preparatów mających neutralne pH. W ten sposób zabezpieczymy powłokę antykorozyjną okucia okiennego. Mycie okuć nieodpowiednim środkami, może wpłynąć negatywnie. Konserwacja okuć okiennych przeprowadzana raz do roku, w znaczy stopniu przedłuży ich żywotność i zapewni prawidłowe funkcjonowanie.
Plastik szczególnie źle reaguje z silnymi (żrącymi) substancjami chemicznymi. Ich wykorzystanie podczas mycia, może doprowadzić do uszkodzenia ramy okiennej. Dość uniwersalnym środkiem w tym zakresie, jest natomiast ocet. Można łączyć go w odpowiednich proporcjach z wodą oraz kwaskiem cytrynowym.
Również czyszczenie szyn okiennych jest bardzo ważnym elementem regularnej konserwacji. Podczas czyszczenia w pierwszej kolejności należy usunąć zgromadzone zabrudzenia w postaci piasku, kurzu lub liści, a następnie użyć środka myjącego (zalecane jest również wykorzystanie środków o neutralnym pH).
W tym przypadku, zdecydowanie najlepiej sprawdzą się specjalne środki do czyszczenia szkła. Przed rozpoczęciem mycia, dobrze jest usunąć na mokro wszystkie większe zabrudzenia, a następnie nanieść środek czyszczący.
Do samego mycia wykorzystywać można delikatne ścierki z mikrofibry lub ręczniki papierowe, czyszcząc okno od góry do dołu. Aby zapobiec powstawaniu smug, szyby okna warto myć w mniej słoneczny dzień (słońce nie wysusza tak szybko powierzchni szyb).
W tym przypadku, zdecydowanie najlepiej sprawdzą się specjalne środki do czyszczenia szkła. Przed rozpoczęciem mycia, dobrze jest usunąć na mokro wszystkie większe zabrudzenia, a następnie nanieść środek czyszczący.
Do samego mycia wykorzystywać można delikatne ścierki z mikrofibry lub ręczniki papierowe, czyszcząc okno od góry do dołu. Aby zapobiec powstawaniu smug, szyby okna warto myć w mniej słoneczny dzień (słońce nie wysusza tak szybko powierzchni szyb).
Jeśli podczas czyszczenia zauważamy pomiędzy szybami parę, może to oznaczać, iż doszło do rozszczelnienia okna.
Problem można spróbować rozwiązać samodzielnie, przyklejając uszczelkę na połączeniu ramy i ościeżnicy. Aby uszczelka dobrze się przykleiła, powierzchnia powinna zostać wcześniej wyczyszczona, być sucha i gładka.