Montaż rolet zewnętrznych

RRolety zewnętrzne to specyficzny produkt. Wybór wśród producentów jest przeogromny w każdej półce cenowej, więc każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Niestety, kupno nawet najlepszych rolet zewnętrznych nie gwarantuje pełnego zadowolenia podczas ich używania na codzień. Pełną satysfakcję z zakupu rolet da ich prawidłowy montaż, montaż raz a dobrze. Stolarka okienna składa się z wielu elementów i chcąc dobrze wybrać każdy inwestor szuka informacji na ich temat. Dodatkowo każdy z tych elementów stolarki musi być prawidłowo zamontowany.

Prawidłowy Montaż Rolet Zewnętrznych

Dobór rolet, ich przeznaczenia i typu dokonujemy podczas remontu bądź budowy. Mamy wtedy do wyboru rolety podtynkowe lub natynkowe. Rolety elewacyjne(natynkowe) możemy zamontować na każdym etapie budowy bądź remontu czy nawet w gotowym budynku. Rolety podtynkowe ze względu na ich sposób montażu powinny być ujęte w projekcie budowy czy remontu. Otwory okienne myszą być powiększone o kasetę rolety, która zostanie zamontowana nad ramą okna. Rolety takie nazywa się również nadprożowymi. Ich niebywałą zaletą dla użytkownika jest to, że nie są one widoczne ani od wewnątrz ani od zewnątrz. Kasetę rolety przykrywa warstwa ocieplenia oraz tynk.

W przypadku rolet natynkowych co do zasady prace montażowe powinni wykonać ekipy odpowiednio przeszkolone zarówno w zakresie przepisów budowlanych, jak i przepisów BHP. Efekt końcowy będzie zależał od prawidłowego doboru połączenia prowadnic z oknem lub murem. Elementy łączące powinny być dostosowane do rodzaju powierzchni (np. mur z cegły pełnej, mur z pustaków, ocieplenia). Powierzchnia nośna powinna mieć odpowiednią wytrzymałość. Doświadczona ekipa montażowa wedle instrukcji producenta dobierze odpowiednie kołki montażowe, pianki i taśmy uszczelniające. Prawidłowo zmierzy i dopasuje roletę do danego okna. Mamy wtedy pewność, że roleta nie będzie źle wypoziomowana, prowadnice niewypionowane, inne elementy uszkodzone czy powyginane przez złe dokręcenie czy źle dobraną piankę.

Błędy Przy Montażu Rolet Zewnętrznych

Montaż rolet zewnętrznych nie jest czynnością prostą. Niewykwalifikowani „fachowcy” zazwyczaj popełniają szereg błędów, które w trakcie eksploatacji mogą doprowadzić do uszkodzenia rolety. Do najczęstszych błędów można zaliczyć złe wymiarowanie rolety, niedokładne zaznaczenie miejsc wiercenia otworów, niedokładne poziomowanie skrzynki oraz pionowanie prowadnic rolety. Często błędna ocena podłoża może spowodować wygięcie się skrzynki lub prowadnic. Nawet źle dobrany rodzaj pianki montażowej może mieć wpływ na trwałość rolety. Wykwalifikowani montażyści są w stanie prawidłowo dobrać ilość otworów montażowych – punktów mocowania rolety do muru. To wszystko powoduje, że oprócz samego zakupu, bardzo istotnym elementem inwestycji jest sam montaż rolet zewnętrznych.